2019 Week 3 Rankings – 2A/3A

It’s the final week of wrestling for the 2019 calendar year, and what a weekend it is shaping up to be. Here are the rankings for the 2A/3A classifications prior to all the action around the state in week three.

Want to subscribe to On the Mat to see the full list of rankings for every weight class, every division, every week? Hit up Tim Yount at tim@onthemat.com for a year-long, $20 subscription.

Class 2A – Team Rankings

  1. Wray
  2. Rocky Ford
  3. Cedaredge
  4. Buena Vista
  5. Lyons
  6. John Mall
  7. Highland
  8. Centauri
  9. Hotchkiss
  10. Hayden

Class 2A – Individual Rankings

106

  1. Michael Romero, Swink
  2. Ben Breidenbach, Wray
  3. Ty Goedert, Meeker
  4. Kodi Ingols, Hayden

113

  1. Brady Collins, Wray
  2. Marco Martinez, Sedgwick County/Fleming
  3. Lane Hunsberger, Cedaredge
  4. Chris Hutchings, Buena Vista

120

  1. Michael Atencio, Rye
  2. Cade Rockwell, Wray
  3. Alberto Felthager, Trinidad
  4. Isaac Hutchings, Buena Vista

126

  1. Trey Geyer, Cedaredge
  2. Oran Huff, Lyons
  3. Lain Yapoujian, Byers
  4. Cole Miller, Rye

132

  1. Sean Dale, Cedaredge
  2. Lucas Hefner, Highland
  3. Reagan Todd, Paonia
  4. Quentin Venard, Rocky Ford

138

  1. Wyatt Yapoujian, Byers
  2. Eyan Chavez, Centauri
  3. Zach Tittle, Highland
  4. Travis Vialpando, John Mall

145

  1. Wesley Van Matre, John Mall
  2. Clint Brown, Peyton
  3. Joziah Maestas, Rocky Ford
  4. Santino Mendoza, Rocky Ford

152

  1. Ethan Burns, Holly
  2. David Gardner, Lyons
  3. Traycer Hall, Hotchkiss
  4. Hector Flores, Highland

160

  1. Micah Hertrich, Buena Vista
  2. Grey Neal, Paonia
  3. Emmanuel Huerta, Wray
  4. Kody Logan, Soroco

170

  1. Adam Schulz, Crowley County
  2. Luis Chafino, Holyoke
  3. Grayden Flint, Holly
  4. Bryon Shawcroft, Centauri

182

  1. Hunter Planansky, Hayden
  2. Colby Clatterbaugh, Meeker
  3. Jace Peebles, Hotchkiss
  4. Devon Harshman, Wiggins

195

  1. Karson Bean, Lyons
  2. Fabian Lopez, Sedgwick County/Fleming
  3. Anthony Miller, Paonia
  4. Jaden Harris, Crowley

220

  1. Levi Peterson, Paonia
  2. Jesse Tapia, Rocky Ford
  3. JJ Horn, Fowler
  4. Ridge Williams, Meeker

285

  1. Derek Sanchez, Cedaredge
  2. Remi Lucero, Centauri
  3. Isaac Mantey, Burlington
  4. Jose Molina, Wray

Class 3A – Team Rankings

  1. Jefferson
  2. Valley
  3. Lamar
  4. Pagosa Springs
  5. Alamosa
  6. Berthoud
  7. Weld Central
  8. Eagle Valley
  9. Fort Morgan
  10. Platte Valley

Class 3A – Individual Rankings

106

  1. Roberto Estrada, Weld Central
  2. James Cordova, Sheridan
  3. Aden Young, Sterling
  4. Kyler Liddell, Alamosa

113

  1. Ezra Herrera, Skyview
  2. Will Moneypenney, Berthoud
  3. Zach Dooley, Woodland Park
  4. Matthew Medina, Eagle Valley

120

  1. Isaiah Gamez, La Junta
  2. Angelo Lozado, Jefferson
  3. Davion Chavez, Alamosa
  4. Moises Rivas, Sterling

126

  1. Brady Hankin, Woodland Park
  2. Jimmy Ramirez, Jefferson
  3. Jacob Duran, Fort Lupton
  4. Dalton Williams, Berthoud

132

  1. Colton Liddell, Alamosa
  2. Johnny Masopust, Florence
  3. Drew Johnson, Salida
  4. Spencer Mader, Steamboat Springs

138

  1. Zane Rankin, Lamar
  2. Lucas Comroe, Eagle Valley
  3. Dylan Tressler, Pagosa Springs
  4. Tucker Havel, Steamboat Springs

145

  1. Zander Condit, Jefferson
  2. Isaiah Baber, Lamar
  3. Zach Brown, Valley
  4. Josh Atencio, Pueblo Central

152

  1. Nicholas Gallegos, Jefferson
  2. Isaiah Rios, Valley
  3. Cameron Lucero, Pagosa Springs
  4. Daniel Caddy, Moffat County

160

  1. Jaziah Whaley, Valley
  2. Tanner Baumgartner, Weld Central
  3. Kase Givens, Fort Morgan
  4. Kyle Conlon, Berthoud

170

  1. Cole Gray, Woodland Park
  2. Hunter Branson, Holy Family
  3. Mac Copeland, Bennett
  4. Josh Yancey, Platte Valley

182

  1. Amos Wilson, Glenwood Springs
  2. Brian Paxton, Fort Morgan
  3. Cody Dubois, Bennett
  4. Braden Baumgartner, Weld Central

195

  1. Gauge Lockhart, Delta
  2. Nick Wellen, Brush
  3. Jeremiah Garcia, Platte Valley
  4. Jesus Reyes, Lamar

220

  1. Cody Ponce, Eagle Valley
  2. John Foutz, Bayfield
  3. Austin Trujillo, Alamosa
  4. Drew Book, Sterling

285

  1. Emmanuel Munoz Alcala, University
  2. Tanner True, Eaton
  3. Hunter Gilpin, Manitou Springs
  4. Ernesto Lopez, Basalt
Nick Jurney
About Nick Jurney 119 Articles
Nick Jurney is a former wrestler and previously worked as a sports writer at the Pueblo Chieftain. He now works in marketing for Colorado State University in Fort Collins and helps run the Colorado Wrestling Network. You can follow him on Twitter @NVJurney.