2019 Week 3 Rankings – 4A/5A

It’s the final week of wrestling for the 2019 calendar year, and what a weekend it is shaping up to be, highlighted by the Northern Colorado Christmas Tournament, Warrior Classic, and more. Here are the rankings for the 4A/5A classifications prior to all the action around the state in week three.

Want to subscribe to On the Mat to see the full list of rankings for every weight class, every division, every week? Hit up Tim Yount at tim@onthemat.com for a year-long, $20 subscription.

Class 4A – Team Rankings

  1. Windsor
  2. Pueblo East
  3. Pueblo County
  4. Broomfield
  5. Cheyenne Mountain
  6. Roosevelt
  7. Mesa Ridge
  8. Thompson Valley
  9. Loveland
  10. Pueblo West

Class 4A – Individual Rankings

106

  1. LJ Herberger, Pueblo East
  2. Noah Lopez, Erie
  3. PJ Trujillo, Summit
  4. Brandon Nevejas, Denver North

113

  1. Kobi Johnson, Loveland
  2. Eric Griego, Pueblo County
  3. Anthony Franklin, Pueblo East
  4. Davian Sandoval, Grand Junction Central

120

  1. Malachi Contreras, Mountain View
  2. Rudy Lopez, Erie
  3. Weston Dalton, Pueblo East
  4. Skyler Hunt, Lewis Palmer

126

  1. Dominic Hargrove, Discovery Canyon
  2. Gio Wilson, Longmont
  3. Will Loecke, Roosevelt
  4. Ryan Vigil, Broomfield

132

  1. Dominick Serrano, Windsor
  2. Cody Thompson, Loveland
  3. John Nicholas, Longmont
  4. Luke Pleasant, Grand Junction Central

138

  1. Vance Vombaur, Windsor
  2. Angel Flores, Coronado
  3. Jagger Wade, Grand Junction Central
  4. Ezavian Ortega, Canon City

145

  1. Darren Green, Broomfield
  2. Aaden Valdez, Pueblo East
  3. Juan Garcia, Roosevelt
  4. Nick Wilson, Pueblo West

152

  1. Jaxon Garoutte, Pueblo County
  2. Isaias Estrada, Thomas Jefferson
  3. Dylan Ruane, Discovery Canyon
  4. Isaiah Brown, Mesa Ridge

160

  1. Cody Eaton, Windsor
  2. Brayden Engelking, Longmont
  3. Chase Engelhardt, Thompson Valley
  4. Hayden Crosson, Pueblo West

170

  1. Tristan Perez, Windsor
  2. Emilio Chavez, Mead
  3. Diego Duarte, Pueblo East
  4. Marcelo Espinoza-Diaz, Loveland

182

  1. Isaiah Salazar, Windsor
  2. Ben Robuck, Montrose
  3. Billy Maddox, Cheyenne Mountain
  4. Diego Leal, Roosevelt

195

  1. Bryce Garcia, Pueblo County
  2. Nick Gagliardi, Cheyenne Mountain
  3. Miles Beam, Roosevelt
  4. Dillon Derting, Pueblo West

220

  1. Bryant Walker, Broomfield
  2. Michael Serna, Greeley Central
  3. Jared Volcic, Mesa Ridge
  4. Jake Boley, Cheyenne Mountain

285

  1. Andy Garcia, Pueblo East
  2. Tyler Carpenter, Broomfield
  3. Matthew Moore, Mesa Ridge
  4. Thomas Garnica, Thomas Jefferson

Class 5A – Team Rankings

  1. Pomona
  2. Ponderosa
  3. Grand Junction
  4. Rocky Mountain
  5. Grandview
  6. Brighton
  7. Monarch
  8. Cherokee Trail
  9. Pine Creek
  10. Legacy

Class 5A – Individual Rankings

106

  1. Frankie Sanchez, Grandview
  2. Ane’e Vigil, Prairie View
  3. Lance Johnson, Rocky Mountain
  4. Mark Cardenas, Pomona

113

  1. Kenny Sailas, Brighton
  2. Joey Airola, Boulder
  3. Dillon Roman, Monarch
  4. Ricky Beall, Horizon

120

  1. Elijah Olguin, Pomona
  2. Murphy Menke, Ponderosa
  3. Alec Beltran, Horizon
  4. Ryan Kuykendall, Monarch

126

  1. Vince Cornella, Monarch
  2. Dawson Collins, Grand Junction
  3. Jakob Romero, Pomona
  4. Aiden Okamura, Thunderridge

132

  1. Jaron Mahler, Ponderosa
  2. Kieran Thompson, Grand Junction
  3. Christian DeHerrera, Rocky Mountain
  4. Brayden Wilkens, Brighton

138

  1. Daniel Cardenas, Pomona
  2. Alex Santillan, Grandview
  3. Traevin Osborn, Ponderosa
  4. Dean Noble, Poudre

145

  1. Joshua Deaguero, Adams City
  2. Joey Joiner, Legacy
  3. Max Fredricksmeyer, Monarch
  4. Drew Warner, Douglas County

152

  1. Cody Ginther, Fossil Ridge
  2. Ben Bancroft, Rampart
  3. Adin Weaver, Mountain Vista
  4. Brayden Roman, Pine Creek

160

  1. Antonio Segura, Regis
  2. Gage Bernall, Pomona
  3. Jace Graves, Pine Creek
  4. Christian Hafey, Grand Junction

170

  1. Tyson Beauperthuy, Doherty
  2. Draygan Colonese, Pine Creek
  3. Roman Cruz, Pomona
  4. Trey Hardy, Rocky Mountain

182

  1. Matt Kinerson, Rocky Mountain
  2. Grady Funk, Legacy
  3. Joe Renner, Grandview
  4. Theron Sovndal, Boulder

195

  1. Franklin Cruz, Pomona
  2. Alec Hargreaves, Rocky Mountain
  3. Jack Forbes, Columbine
  4. Julian Williams, Cherokee Trail

220

  1. Samuel Hart, Cherokee Trail
  2. Dylan Bravo Packer, Brighton
  3. Dalton Slaughter, Rampart
  4. Brune Armstrong, Mountain Range

285

  1. Zach Schraeder, Columbine
  2. Moises Islas, Heritage
  3. Zach Biner, Brighton
  4. Diego Paredes, Thornton
Nick Jurney
About Nick Jurney 119 Articles
Nick Jurney is a former wrestler and previously worked as a sports writer at the Pueblo Chieftain. He now works in marketing for Colorado State University in Fort Collins and helps run the Colorado Wrestling Network. You can follow him on Twitter @NVJurney.