2020 Week 8 Rankings – 2A/3A

New rankings? New rankings! Here are the top-10 teams and the top four individuals in each weight class for 2A and 3A.

Looking to subscribe to the full set of rankings from Tim Yount at On the Mat? Click here.

Click here to see Week 8 rankings for Class 4A/5A

Class 2A

Team Rankings

1-Wray
2-Rocky Ford
3-Cedaredge
4-Paonia
5-Highland
6-John Mall
7-Lyons
8-Buena Vista
9-Hotchkiss
10-Centauri

Individual Rankings

106

  1. Brady Collins, Wray
  2. Mario Vigil, Centauri
  3. Michael Romero, Swink
  4. David Duran, Rocky Ford

113

  1. Cade Rockwell, Wray
  2. Lane Hunsberger, Cedaredge
  3. Marco Martinez, Sedgwick County/Fleming
  4. Chris Hutchings, Buena Vista

120

  1. Michael Atencio, Rye
  2. Logan Lewis, Highland
  3. Cole Rockwell, Wray
  4. Alberto Felthager, Trinidad

126

  1. Trey Geyer, Cedaredge
  2. Oran Huff, Lyons
  3. Lain Yapoujian, Byers
  4. Dylan Zimmerman, Hayden

132

  1. Sean Dale, Cedaredge
  2. Lucas Hefner, Highland
  3. Blaze Brophy, Yuma
  4. James Brown, Peyton

138

  1. Wyatt Yapoujian, Byers
  2. Eyan Chavez, Centauri
  3. James Brown, Peyton
  4. Zach Tittle, Highland

145

  1. Wesley Van Matre, John Mall
  2. David Gardner, Lyons
  3. JD Miller, Hotchkiss
  4. Jack Ring, Highland

152

  1. Tyler Collins, Wray
  2. Traycer Hall, Hotchkiss
  3. Ethan Burns, Holly
  4. Kody Logan, Soroco

160

  1. Micah Hertrich, Buena Vista
  2. Grey Neal, Paonia
  3. Emmanuel Huerta, Wray
  4. Jadon Baldonado, Rocky Ford

170

  1. Adam Schulz, Crowley County
  2. Jace Peebles, Hotchkiss
  3. Luis Chafino, Holyoke
  4. Grayden Flint, Holly

182

  1. Colby Clatterbaugh, Meeker
  2. Hunter Planansky, Hayden
  3. Devon Harshman, Wiggins
  4. Jaime Ibarra, County Line

195

  1. Karson Bean, Lyons
  2. Fabian Lopez, Sedgwick County/Fleming
  3. Anthony Miller, Paonia
  4. Lukas Carpenter, Wiggins

220

  1. Jesse Tapia, Rocky Ford
  2. Levi Peterson, Paonia
  3. JJ Horn, Fowler
  4. Jose Molina, Wray

285

  1. Derek Sanchez, Cedaredge
  2. Christian Matus, Hotchkiss
  3. Remi Lucero, Centauri
  4. Scott Torres, Lotus

Class 3A

Team Rankings

1-Jefferson
2-Alamosa
3-Valley
4-Lamar
5-Pagosa Springs
6-Eagle Valley
7-Weld Central
8-Sterling
9-Fort Morgan
10-Bennett

Individual Rankings

106

  1. Roberto Estrada, Weld Central
  2. James Cordova, Sheridan
  3. Lawrence Martinez, Skyview
  4. John Faczak, Bennet

113

  1. Angelo Lozado, Jefferson
  2. Davion Chavez, Alamosa
  3. Ezra Herrera, Skyview
  4. Alex Castaneda, Eaton

120

  1. Brady Hankin, Woodland Park
  2. Isaiah Gamez, La Junta
  3. Brandon Boehm, Florence
  4. Noah Linares, Mullen

126

  1. Johnny Masopust, Florence
  2. Jacob Duran, Fort Lupton
  3. Jimmy Ramirez, Jefferson
  4. Daniel Matthews, Valley

132

  1. Zane Rankin, Lamar
  2. Colton Liddell, Alamosa
  3. Zach Marrero, Strasburg
  4. Spencer Mader, Steamboat Springs

138

  1. Isaiah Rios, Valley
  2. Dylan Tressler, Pagosa Springs
  3. Lucas Comroe, Eagle Valley
  4. Dylan Pickering, Bayfield

145

  1. Zander Condit, Jefferson
  2. Cael Langford, Fort Morgan
  3. Brae Bergdolt, Pagosa Springs
  4. Isaiah Baber, Lamar

152

  1. Nicholas Gallegos, Jefferson
  2. Cameron Lucero, Pagosa Springs
  3. Daniel Caddy, Moffat County
  4. John Sumner, Mullen

160

  1. Jaziah Whaley, Valley
  2. Josh Yancey, Platte Valley
  3. Kase Givens, Fort Morgan
  4. Tanner Baumgartner, Weld Central

170

  1. Cole Gray, Woodland Park
  2. Hunter Branson, Holy Family
  3. Mac Copeland, Bennett
  4. Hunter Smith, Alamosa

182

  1. Amos Wilson, Glenwood Springs
  2. Brian Paxton, Fort Morgan
  3. Cody Dubois, Bennett
  4. Braden Baumgartner, Weld Central

195

  1. Nick Wellen, Brush
  2. Gauge Lockhart, Delta
  3. Mitchell Peabody, La Junta
  4. Jeremiah Garcia, Platte Valley

220

  1. Drew Book, Sterling
  2. John Foutz, Bayfield
  3. Skyler Hill, Pagosa Springs
  4. Cody Ponce, Eagle Valley

285

  1. Emmanuel Munoz Alcala, University
  2. Tanner True, Eaton
  3. Ernesto Lopez, Basalt
  4. Sy Spitz, Lamar
Nick Jurney
About Nick Jurney 131 Articles
Nick Jurney is a former wrestler and previously worked as a sports writer at the Pueblo Chieftain. He now works in marketing for Colorado State University in Fort Collins and helps run the Colorado Wrestling Network. You can follow him on Twitter @NVJurney.