RESULTS: Battle of the Best at Pine Creek

Results

Pool A – Preliminaries Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garden City
  • 2nd Place – Pine Creek
  • 3rd Place – Centauri
  • 4th Place – Castle View
  • 5th Place – Liberty
  • 6th Place – Pueblo East

Round 1

  • Garden City defeated Centauri 64-18.
  • Pine Creek defeated Liberty 72-12.
  • Garden City defeated Castle View 53-15.

Round 2

  • Pine Creek defeated Pueblo East 48-30.
  • Castle View defeated Pueblo East 48-28.
  • Garden City defeated Liberty 78-6.

Round 3

  • Pine Creek defeated Centauri 45-34.
  • Castle View defeated Liberty 54-24.
  • Garden City defeated Pueblo East 48-32.

Round 4

  • Centauri defeated Liberty 63-18.
  • Pine Creek defeated Castle View 51-27.
  • Liberty defeated Pueblo East 48-12.

Round 5

  • Centauri defeated Castle View 42-33.
  • Garden City defeated Pine Creek 68-12.
  • Centauri defeated Pueblo East 60-3.

Pool B – Preliminaries Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Falcon
  • 2nd Place – Cheyenne Mountain
  • 3rd Place – Arvada West
  • 4th Place – Greeley Central
  • 5th Place – Pueblo South
  • 6th Place – All Star Blue

Round 1

  • Pueblo South defeated All Star Blue 45-30.
  • Cheyenne Mountain defeated Arvada West 48-27.
  • Falcon defeated Pueblo South 56-18.

Round 2

  • Cheyenne Mountain defeated Greeley Central 62-17.
  • Falcon defeated Greeley Central 57-18.
  • Arvada West defeated Pueblo South 39-33.

Round 3

  • Cheyenne Mountain defeated All Star Blue 63-9.
  • Falcon defeated Arvada West 45-26.
  • Greeley Central defeated Pueblo South 45-30.

Round 4

  • Arvada West defeated All Star Blue 45-24.
  • Falcon defeated Cheyenne Mountain 42-34.
  • Arvada West defeated Greeley Central 35-30.

Round 5

  • Falcon defeated All Star Blue 51-13.
  • Cheyenne Mountain defeated Pueblo South 66-12.
  • Greeley Central defeated All Star Blue 42-33.

Pool C – Preliminaries Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ponderosa
  • 2nd Place – Lewis Palmer
  • 3rd Place – Pueblo West
  • 4th Place – Mesa Ridge
  • 5th Place – Fountain Fort Carson
  • 6th Place – All Star Green

Round 1

  • Mesa Ridge defeated Fountain Fort Carson 53-15.
  • Pueblo West defeated All Star Green 51-24.
  • Ponderosa defeated Fountain Fort Carson 50-22.

Round 2

  • Lewis Palmer defeated Pueblo West 37-36.
  • Ponderosa defeated Lewis Palmer 40-37.
  • Fountain Fort Carson defeated All Star Green 48-31.

Round 3

  • Pueblo West defeated Mesa Ridge 42-36.
  • Ponderosa defeated All Star Green 48-24.
  • Lewis Palmer defeated Fountain Fort Carson 57-24.

Round 4

  • Mesa Ridge defeated All Star Green 53-27.
  • Ponderosa defeated Pueblo West 40-39.
  • Lewis Palmer defeated All Star Green 60-20.

Round 5

  • Ponderosa defeated Mesa Ridge 36-36.
  • Pueblo West defeated Fountain Fort Carson 61-18.
  • Lewis Palmer defeated Mesa Ridge 48-35.

1st – 3rd Place Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garden City
  • 2nd Place – Ponderosa
  • 3rd Place – Falcon

Round 1

  • Ponderosa defeated Falcon 40-33.

Round 2

  • Garden City defeated Ponderosa 42-36.

Round 3

  • Garden City defeated Falcon 41-28.

4th- 6th Place Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cheyenne Mountain
  • 2nd Place – Lewis Palmer
  • 3rd Place – Pine Creek

Round 1

  • Lewis Palmer defeated Pine Creek 48-24.

Round 2

  • Cheyenne Mountain defeated Lewis Palmer 39-36.

Round 3

  • Cheyenne Mountain defeated Pine Creek 52-19.

7th – 9th Place Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Pueblo West
  • 2nd Place – Arvada West
  • 3rd Place – Centauri

Round 1

  • Pueblo West defeated Arvada West 46-36.

Round 2

  • Pueblo West defeated Centauri 40-36.

Round 3

  • Arvada West defeated Centauri 37-30.

10th – 12th Place Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mesa Ridge
  • 2nd Place – Greeley Central
  • 3rd Place – Castle View

Round 1

  • Mesa Ridge defeated Greeley Central 54-27.

Round 2

  • Mesa Ridge defeated Castle View 48-24.

Round 3

  • Greeley Central defeated Castle View 42-36.

13th – 15th Place Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Fountain Fort Carson
  • 2nd Place – Liberty
  • 3rd Place – Pueblo South

Round 1

  • Fountain Fort Carson defeated Pueblo South 36-21.

Round 2

  • Fountain Fort Carson defeated Liberty 60-18.

Round 3

  • Liberty defeated Pueblo South 42-36.

16th – 18th Place Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – All Star Green
  • 2nd Place – All Star Blue
  • 3rd Place – Pueblo East

Round 1

  • All Star Green defeated Pueblo East 30-6.

Round 2

  • All Star Blue defeated Pueblo East 30-6.

Round 3

  • All Star Green defeated All Star Blue 39-24.

 

Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 38 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.