Results: Frederick Invitational

Team Scores
1 Loveland 172.5
2 Northglenn 166.0
3 Frederick 156.0
4 Mesa Ridge 148.5
5 Greeley Central 124.0
6 Erie 120.5
7 Ralston Valley 119.0
8 Mountain Range 93.0
9 Skyline 91.0
10 Northridge 89.0
11 Boulder 82.0
12 air academy 81.5
13 Strasburg 44.0
14 Niwot 41.0
15 Riverdale Ridge 37.0
16 Golden 32.0
17 George Washington 19.0
18 Silver Creek 18.0
19 Standley Lake 12.0

Individual Results

106

  • 1st Place – Kobi Johnson of Loveland
  • 2nd Place – Joey Airola of Boulder
  • 3rd Place – Clay Alexander of Northridge
  • 4th Place – Jonah Gardner of Frederick
  • 5th Place – Liam Laughery of Skyline
  • 6th Place – Noah Lopez of Erie

1st Place Match

  • Kobi Johnson (Loveland) 15-4, Fr. over Joey Airola (Boulder) 17-4, Fr. (MD 11-3)

3rd Place Match

  • Clay Alexander (Northridge) 5-9, So. over Jonah Gardner (Frederick) 14-10, Sr. (Fall 1:57)

5th Place Match

  • Liam Laughery (Skyline) 11-7, Jr. over Noah Lopez (Erie) 11-9, Fr. (Fall 0:49)

113

  • 1st Place – Cody Thompson of Loveland
  • 2nd Place – Johnathon Herrera of Northglenn
  • 3rd Place – Kyle Lewis of Mountain Range
  • 4th Place – Kole Young of Frederick
  • 5th Place – Kaleb Oliver of Boulder
  • 6th Place – Spencer Nuttall of Strasburg

1st Place Match

  • Cody Thompson (Loveland) 16-5, So. over Johnathon Herrera (Northglenn) 8-13, Sr. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Kyle Lewis (Mountain Range) 7-6, Fr. over Kole Young (Frederick) 12-3, So. (Fall 4:11)

5th Place Match

  • Kaleb Oliver (Boulder) 17-6, Fr. over Spencer Nuttall (Strasburg) 13-7, So. (Fall 4:01)

120

  • 1st Place – Rudy Lopez of Erie
  • 2nd Place – Drake Kiefer of Riverdale Ridge
  • 3rd Place – Gabe Carrillo of Frederick
  • 4th Place – Josiah Trujillo of Ralston Valley
  • 5th Place – Julian Vasquez of Greeley Central
  • 6th Place – Marcus Borden of Boulder

1st Place Match

  • Rudy Lopez (Erie) 19-3, So. over Drake Kiefer (Riverdale Ridge) 20-3, So. (Fall 1:43)

3rd Place Match

  • Gabe Carrillo (Frederick) 19-8, Sr. over Josiah Trujillo (Ralston Valley) 14-11, So. (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Julian Vasquez (Greeley Central) 9-7, Sr. over Marcus Borden (Boulder) 10-10, Jr. (Dec 6-0)

126

  • 1st Place – Isaac Lujan of Loveland
  • 2nd Place – Gustavo Fonseca-Walker of Erie
  • 3rd Place – Cody Ayres of Frederick
  • 4th Place – Chris Faber of Golden
  • 5th Place – Matt Bitterman of Niwot
  • 6th Place – Thad Volk of Mesa Ridge

1st Place Match

  • Isaac Lujan (Loveland) 11-4, Sr. over Gustavo Fonseca-Walker (Erie) 17-7, So. (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Cody Ayres (Frederick) 14-11, Sr. over Chris Faber (Golden) 14-6, Jr. (Dec 7-1)

5th Place Match

  • Matt Bitterman (Niwot) 7-11, Jr. over Thad Volk (Mesa Ridge) 9-6, Jr. (Dec 6-4)

132

  • 1st Place – Bailey Badwound of air academy
  • 2nd Place – Cole Hoffman of Frederick
  • 3rd Place – Andrew Sandoval of Skyline
  • 4th Place – Dante Heimdale of Northglenn
  • 5th Place – Wyatt Carpenter of Northridge
  • 6th Place – Michael Brazeau of Erie

1st Place Match

  • Bailey Badwound (air academy) 20-8, So. over Cole Hoffman (Frederick) 18-7, Sr. (Fall 1:34)

3rd Place Match

  • Andrew Sandoval (Skyline) 19-4, So. over Dante Heimdale (Northglenn) 5-3, So. (Fall 2:12)

5th Place Match

  • Wyatt Carpenter (Northridge) 14-6, Jr. over Michael Brazeau (Erie) 8-8, Fr. (Fall 2:32)

138

  • 1st Place – Colton Doyle of Mesa Ridge
  • 2nd Place – Grayden Bridwell of Skyline
  • 3rd Place – Logan Rangel of Frederick
  • 4th Place – Lawson Hayman of Loveland
  • 5th Place – Angel Alvidrez of Northglenn
  • 6th Place – Tyler Bell of Ralston Valley

1st Place Match

  • Colton Doyle (Mesa Ridge) 15-5, Sr. over Grayden Bridwell (Skyline) 19-5, So. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Logan Rangel (Frederick) 14-2, So. over Lawson Hayman (Loveland) 8-7, So. (Dec 10-8)

5th Place Match

  • Angel Alvidrez (Northglenn) 10-7, Sr. over Tyler Bell (Ralston Valley) 19-9, Jr. (Dec 10-5)

145

  • 1st Place – Cody Donovan of Loveland
  • 2nd Place – Colton Frost-Bryant of Ralston Valley
  • 3rd Place – Isaiah Brown of Mesa Ridge
  • 4th Place – Zander Alirez of Greeley Central
  • 5th Place – Will Markworth of air academy
  • 6th Place – Marco Deroos of Boulder

1st Place Match

  • Cody Donovan (Loveland) 10-2, Sr. over Colton Frost-Bryant (Ralston Valley) 18-6, Sr. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Isaiah Brown (Mesa Ridge) 14-5, Jr. over Zander Alirez (Greeley Central) 9-6, Fr. (Fall 0:52)

5th Place Match

  • Will Markworth (air academy) 16-9, Jr. over Marco Deroos (Boulder) 11-8, Sr. (Fall 2:05)

152

  • 1st Place – Victor Rangel of Frederick
  • 2nd Place – Alex Diaz of Northglenn
  • 3rd Place – Nathan Horsley of Ralston Valley
  • 4th Place – Keith Hemmenway of Niwot
  • 5th Place – Bransen Roylance of Erie
  • 6th Place – Cody Weimer of Loveland

1st Place Match

  • Victor Rangel (Frederick) 12-3, Jr. over Alex Diaz (Northglenn) 16-5, Jr. (Fall 3:28)

3rd Place Match

  • Nathan Horsley (Ralston Valley) 12-7, Sr. over Keith Hemmenway (Niwot) 5-13, Jr. (Dec 9-2)

5th Place Match

  • Bransen Roylance (Erie) 8-8, Sr. over Cody Weimer (Loveland) 7-8, Jr. (Dec 5-2)

160

  • 1st Place – Witt Unruh of Erie
  • 2nd Place – Cort Cunningham of Northridge
  • 3rd Place – Yahir Chairez-Salazar of Greeley Central
  • 4th Place – Silas Valdez of Mesa Ridge
  • 5th Place – Luis Garcia of George Washington
  • 6th Place – Kadin Adams of Ralston Valley

1st Place Match

  • Witt Unruh (Erie) 9-7, Sr. over Cort Cunningham (Northridge) 12-3, Sr. (Fall 5:21)

3rd Place Match

  • Yahir Chairez-Salazar (Greeley Central) 12-6, Fr. over Silas Valdez (Mesa Ridge) 5-8, Jr. (Dec 6-0)

5th Place Match

  • Luis Garcia (George Washington) 15-5, Sr. over Kadin Adams (Ralston Valley) 3-4, Jr. (Dec 7-4)

170

  • 1st Place – Kenneth Guinn of Mesa Ridge
  • 2nd Place – Theron Sovndal of Boulder
  • 3rd Place – Blake Coombs of Strasburg
  • 4th Place – Lorenzo Maestas of Mountain Range
  • 5th Place – Marcelo Espinoza-Diaz of Loveland
  • 6th Place – Justis Ornelas of Frederick

1st Place Match

  • Kenneth Guinn (Mesa Ridge) 8-3, Jr. over Theron Sovndal (Boulder) 12-6, So. (Dec 9-5)

3rd Place Match

  • Blake Coombs (Strasburg) 16-5, So. over Lorenzo Maestas (Mountain Range) 5-4, Sr. (Dec 10-9)

5th Place Match

  • Marcelo Espinoza-Diaz (Loveland) 6-2, Jr. over Justis Ornelas (Frederick) 7-4, Sr. (Fall 1:27)

182

  • 1st Place – Brady Badwound of air academy
  • 2nd Place – Michael Serna of Greeley Central
  • 3rd Place – Niko Suragdeen of Mesa Ridge
  • 4th Place – TR Kindvall of Frederick
  • 5th Place – Kenny Fenton of Mountain Range
  • 6th Place – Thomas Maldonado of Northglenn

1st Place Match

  • Brady Badwound (air academy) 13-3, Sr. over Michael Serna (Greeley Central) 15-6, Jr. (MD 18-7)

3rd Place Match

  • Niko Suragdeen (Mesa Ridge) 8-4, Jr. over TR Kindvall (Frederick) 11-9, Jr. (Fall 4:56)

5th Place Match

  • Kenny Fenton (Mountain Range) 14-8, Jr. over Thomas Maldonado (Northglenn) 12-8, Jr. (Fall 2:56)

195

  • 1st Place – Jared Volcic of Mesa Ridge
  • 2nd Place – Cody Solis of Greeley Central
  • 3rd Place – Isaac Hesse of Skyline
  • 4th Place – Israel Campa of Northridge
  • 5th Place – Jesse Schrad of Northglenn
  • 6th Place – Scott Vejnar of Mountain Range

1st Place Match

  • Jared Volcic (Mesa Ridge) 13-2, Jr. over Cody Solis (Greeley Central) 4-1, Sr. (MD 17-6)

3rd Place Match

  • Isaac Hesse (Skyline) 17-3, Sr. over Israel Campa (Northridge) 7-6, So. (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Jesse Schrad (Northglenn) 15-6, Sr. over Scott Vejnar (Mountain Range) 12-10, Jr. (Fall 1:00)

220

  • 1st Place – Carlos Flores of Northglenn
  • 2nd Place – Cole Jesch of Ralston Valley
  • 3rd Place – Brune Armstrong of Mountain Range
  • 4th Place – Chad Sutherland of Strasburg
  • 5th Place – Anthony Alirez of Greeley Central
  • 6th Place – Cole Eck of air academy

1st Place Match

  • Carlos Flores (Northglenn) 20-6, Sr. over Cole Jesch (Ralston Valley) 17-4, Sr. (Fall 1:23)

3rd Place Match

  • Brune Armstrong (Mountain Range) 15-6, Jr. over Chad Sutherland (Strasburg) 17-4, Jr. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Anthony Alirez (Greeley Central) 13-6, Sr. over Cole Eck (air academy) 16-10, Jr. (Dec 5-2)

285

  • 1st Place – Sean Adams of Ralston Valley
  • 2nd Place – Trenton Suazo of Northglenn
  • 3rd Place – Ricky Childers of Skyline
  • 4th Place – Chris Marques of Mountain Range
  • 5th Place – Michael Ramirez of Greeley Central
  • 6th Place – Cameron Nolin of Loveland

1st Place Match

  • Sean Adams (Ralston Valley) 13-2, Sr. over Trenton Suazo (Northglenn) 11-5, Sr. (Fall 4:49)

3rd Place Match

  • Ricky Childers (Skyline) 18-2, Sr. over Chris Marques (Mountain Range) 5-4, So. (Fall 2:04)

5th Place Match

  • Michael Ramirez (Greeley Central) 9-5, So. over Cameron Nolin (Loveland) 7-3, Sr. (Fall 0:38)
Nick Jurney
About Nick Jurney 100 Articles
Nick Jurney is a former wrestler and previously worked as a sports writer at the Pueblo Chieftain. He now works in marketing for Colorado State University in Fort Collins and helps run the Colorado Wrestling Network. You can follow him on Twitter @NVJurney.