Results: Girls Regional Tournaments

Colorado Wrestling Network Logo

The Colorado High School Girls State Wrestling Championships are set for Saturday at Thornton High School. According to CHSAA’s Ernie Derrera, there are about 80 girls competing for history in 10 weight classes.

But first, another form of history was made — qualifying for the state tournament. As girls wrestling strides toward sanctioning, the biggest and best all-girls regional tournaments to date were regarded as successful. Here are the results that will lead into the girls state tournament on Feb. 9.

Region 1 results

100

  • 1st Place – Zariyah Alvarado of Prairie View
  • 2nd Place – Elise Golyer of Poudre
  • 3rd Place – Jessica Mosqueda of Holyoke
  • 4th Place – Kelly Clingan of Loveland

1st Place Match

  • Zariyah Alvarado (Prairie View) 8-0, So. over Elise Golyer (Poudre) 16-2, Jr. (Dec 9-5)

3rd Place Match

  • Jessica Mosqueda (Holyoke) 16-15, Sr. over Kelly Clingan (Loveland) 17-7, Jr. (Dec 6-2)

105

  • 1st Place – Shenin Steele of Lewis – Palmer
  • 2nd Place – Mikayla Johnson of Mountain Vista
  • 3rd Place – Jolaie Cummings of Northridge
  • 4th Place – Katie Jacobs of Horizon

1st Place Match

  • Shenin Steele (Lewis – Palmer) 14-0, So. over Mikayla Johnson (Mountain Vista) 17-4, Jr. (MD 12-4)

3rd Place Match

  • Jolaie Cummings (Northridge) 11-4, So. over Katie Jacobs (Horizon) 9-7, Fr. (MD 10-1)

111

  • 1st Place – Faith Herrera of Skyview
  • 2nd Place – Kassandra Reyes of Mead
  • 3rd Place – Eryn Tully of Fruita Monument
  • 4th Place – Fatima Duran of Yuma

1st Place Match

  • Faith Herrera (Skyview) 19-5, Sr. over Kassandra Reyes (Mead) 6-3, Fr. (Fall 5:02)

3rd Place Match

  • Eryn Tully (Fruita Monument) 4-1, Fr. over Fatima Duran (Yuma) 11-11, Fr. (Dec 2-1)

118

  • 1st Place – Savannah Cosme of Chatfield
  • 2nd Place – Audrey Bankes of Loveland
  • 3rd Place – Nicole Koch of Delta
  • 4th Place – Cordey Mallo of Mountain Range

1st Place Match

  • Savannah Cosme (Chatfield) 23-1, Fr. over Audrey Bankes (Loveland) 16-3, Jr. (Fall 1:56)

3rd Place Match

  • Nicole Koch (Delta) 4-1, Fr. over Cordey Mallo (Mountain Range) 12-7, So. (Fall 1:25)

4th Place Match

  • Cordey Mallo (Mountain Range) 12-7, So. over Elliana Lujan (Loveland) 15-9, Fr. (Dec 12-7)

127

  • 1st Place – Ashley Terpestra of Loveland
  • 2nd Place – Kami Fiordalis of Chaparral
  • 3rd Place – Allison Laskoski of Fort Lupton
  • 4th Place – Lexie Vasilas of Chatfield

1st Place Match

  • Ashley Terpestra (Loveland) 18-3, Jr. over Kami Fiordalis (Chaparral) 15-5, Jr. (Fall 1:43)

3rd Place Match

  • Allison Laskoski (Fort Lupton) 19-3, Fr. over Lexie Vasilas (Chatfield) 9-8, So. (Fall 1:42)

136

  • 1st Place – Nanen Aguilar of Burlington
  • 2nd Place – Kierstin Myers of Montrose
  • 3rd Place – Alina Antillon of Mullen
  • 4th Place – Adalia George of Steamboat Springs

1st Place Match

  • Nanen Aguilar (Burlington) 4-0, Jr. over Kierstin Myers (Montrose) 3-1, Fr. (Fall 2:19)

3rd Place Match

  • Alina Antillon (Mullen) 17-1, Fr. over Adalia George (Steamboat Springs) 5-2, So. (Fall 2:17)

147

  • 1st Place – Audri Sandoval of Mountain Vista
  • 2nd Place – Emilee Demann of Grand Valley
  • 3rd Place – Isabel Garcia of Chatfield
  • 4th Place – Sheccid Aguiree of Skyview

1st Place Match

  • Audri Sandoval (Mountain Vista) 14-5, So. over Emilee Demann (Grand Valley) 14-2, Sr. (Fall 5:04)

3rd Place Match

  • Isabel Garcia (Chatfield) 29-3, So. over Sheccid Aguiree (Skyview) 11-8, Fr. (Fall 2:54)

161

  • 1st Place – Jaidyn Mueller of Chatfield
  • 2nd Place – Kim Carlin of Loveland
  • 3rd Place – Clarissa Batrez of Mead
  • 4th Place – Julia Spehalski of Chatfield

1st Place Match

  • Jaidyn Mueller (Chatfield) 11-0, Jr. over Kim Carlin (Loveland) 10-5, Fr. (Fall 2:18)

3rd Place Match

  • Clarissa Batrez (Mead) 5-6, Fr. over Julia Spehalski (Chatfield) 8-14, Fr. (Fall 0:35)

185

  • 1st Place – Norma Alejandro of Olathe
  • 2nd Place – Sasha Fowler of Horizon
  • 3rd Place – Dyann Malfavon-Quezada of Chatfield
  • 4th Place – Mia Dischner of Yuma

1st Place Match

  • Norma Alejandro (Olathe) 6-2, Jr. over Sasha Fowler (Horizon) 2-3, . (Fall 3:01)

3rd Place Match

  • Dyann Malfavon-Quezada (Chatfield) 4-9, Jr. over Mia Dischner (Yuma) 8-12, Fr. (Fall 2:20)

Region 2 results

100

  • 1st Place – Chailyn Perez of Ponderosa
  • 2nd Place – Rosalind Ramos Cruz of Arapahoe
  • 3rd Place – Katelynn Czerpak of Overland
  • 4th Place – Bemnet Tesfa of Denver East

1st Place Match

  • Chailyn Perez (Ponderosa) 6-1, So. over Rosalind Ramos Cruz (Arapahoe) 15-2, Fr. (Dec 1-0)

3rd Place Match

  • Katelynn Czerpak (Overland) 9-5, Fr. over Bemnet Tesfa (Denver East) 5-7, So. (MD 9-0)

105

  • 1st Place – Lillian McDonald of Pueblo Central
  • 2nd Place – Fernanda Maurio of Thomas Jefferson
  • 3rd Place – Shayla Valdez of Doherty
  • 4th Place – Salem Scobee of Vista Peak

1st Place Match

  • Lillian McDonald (Pueblo Central) 5-1, Sr. over Fernanda Maurio (Thomas Jefferson) 19-10, Jr. (Fall 3:11)

3rd Place Match

  • Shayla Valdez (Doherty) 11-8, So. over Salem Scobee (Vista Peak) 16-9, Jr. (Fall 2:04)

111

  • 1st Place – Crystalyn Felan of Las Animas
  • 2nd Place – Saelah Pescevic of Arapahoe
  • 3rd Place – Maya DeGraff of Denver North
  • 4th Place – Savannah Smith of Eaglecrest

1st Place Match

  • Crystalyn Felan (Las Animas) 6-0, Fr. over Saelah Pescevic (Arapahoe) 15-3, So. (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Maya DeGraff (Denver North) 12-6, Sr. over Savannah Smith (Eaglecrest) 25-11, Fr. (Fall 0:40)

118

  • 1st Place – Baylie Koonce of Ponderosa
  • 2nd Place – Aminah Hunter of Doherty
  • 3rd Place – Hannah Rode of Calhan
  • 4th Place – Elisa Abeyta of Vista Peak

1st Place Match

  • Baylie Koonce (Ponderosa) 15-3, Jr. over Aminah Hunter (Doherty) 9-4, So. (Fall 2:21)

3rd Place Match

  • Hannah Rode (Calhan) 12-5, Jr. over Elisa Abeyta (Vista Peak) 15-7, Jr. (Dec 8-4)

127

  • 1st Place – Jenna Graybeal of Eaglecrest
  • 2nd Place – Autumn Barela of Heritage
  • 3rd Place – Sarah Savidge of Doherty
  • 4th Place – Daisy Scholz of Bennett

1st Place Match

  • Jenna Graybeal (Eaglecrest) 13-7, So. over Autumn Barela (Heritage ) 17-4, Jr. (Fall 3:07)

3rd Place Match

  • Sarah Savidge (Doherty) 14-4, Fr. over Daisy Scholz (Bennett) 10-7, Jr. (MD 12-0)

136

  • 1st Place – Samantha Krause-Mahan of Peyton
  • 2nd Place – Marianna Estrada of Thomas Jefferson
  • 3rd Place – Miya Trujillo of John F Kennedy
  • 4th Place – Kaileigh Morrison of Vista Ridge

1st Place Match

  • Samantha Krause-Mahan (Peyton) 12-1, So. over Marianna Estrada (Thomas Jefferson) 17-13, Fr. (Fall 3:53)

3rd Place Match

  • Miya Trujillo (John F Kennedy) 14-4, Jr. over Te`ovyon Jackson (Vista Peak) 13-12, So. (MD 19-11)

4th Place Match

  • Kaileigh Morrison (Vista Ridge) 10-7, So. over Te`ovyon Jackson (Vista Peak) 13-12, So. (Dec 10-8)

147

  • 1st Place – Samantha Vasquez of Durango
  • 2nd Place – Jules Pope of Far Northeast
  • 3rd Place – Kira Gilliland of Arapahoe
  • 4th Place – Madeline Frick of Douglas County

1st Place Match

  • Samantha Vasquez (Durango) 7-2, So. over Jules Pope (Far Northeast) 13-7, Sr. (Fall 2:38)

3rd Place Match

  • Kira Gilliland (Arapahoe) 11-7, Sr. over Madeline Frick (Douglas County) 13-11, Jr. (Dec 4-0)

161

  • 1st Place – Bella Mitchell of Vista Ridge
  • 2nd Place – Avery Harter of Thunderridge
  • 3rd Place – McKenna Reynolds of Air Academy
  • 4th Place – Bobbie Maes of Sierra Grande/Centennial

1st Place Match

  • Bella Mitchell (Vista Ridge) 20-2, Jr. over Avery Harter (Thunderridge) 21-5, So. (Fall 1:39)

3rd Place Match

  • McKenna Reynolds (Air Academy) 3-1, So. over Bobbie Maes (Sierra Grande/Centennial) 2-2, Jr. (Dec 8-2)

185

  • 1st Place – Sarah Sams of Douglas County
  • 2nd Place – Muniratu Tanko of Denver South
  • 3rd Place – Jaelynn Plummer of Arapahoe
  • 4th Place – Zasha Norris of Thomas Jefferson

1st Place Match

  • Sarah Sams (Douglas County) 24-1, Jr. over Muniratu Tanko (Denver South) 18-4, Sr. (Fall 2:34)

3rd Place Match

  • Jaelynn Plummer (Arapahoe) 10-7, Sr. over Zasha Norris (Thomas Jefferson) 19-9, . (Dec 5-2)
Nick Jurney
About Nick Jurney 100 Articles
Nick Jurney is a former wrestler and previously worked as a sports writer at the Pueblo Chieftain. He now works in marketing for Colorado State University in Fort Collins and helps run the Colorado Wrestling Network. You can follow him on Twitter @NVJurney.