Results: Lamar Tournament

Team Scores
1 Lamar 294.0
2 Brush 167.5
3 County Line 136.0
4 Crowley County 123.0
5 Yuma 117.0
6 Burlington 116.5
7 Dumas High School 88.0
8 Holly 73.0
9 Swink 62.0
10 Fowler 57.5
11 Merino 39.5
12 Limon 35.0
13 Cheyenne Wells 31.0
14 BACA County 18.0
15 Las Animas 5.0
16 Stratton 0.0

Individual Results

106

  • 1st Place – Caleb Rigsby of Lamar
  • 2nd Place – John Smith of Yuma
  • 3rd Place – Tatum White of Swink
  • 4th Place – Cade Wurst of Lamar
  • 5th Place – Mario Franco of Brush
  • 6th Place – Matakeasji Rodriguez of Burlington

1st Place Match

  • Caleb Rigsby (Lamar) 3-0, So. over John Smith (Yuma) 12-9, Fr. (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Tatum White (Swink) 13-9, Fr. over Cade Wurst (Lamar) 2-2, Fr. (Fall 2:36)

113

  • 1st Place – Seth McFall of Fowler
  • 2nd Place – Michael Romero of Swink
  • 3rd Place – Sergio Mendoza of Lamar
  • 4th Place – Diego Hernandez of Brush
  • 5th Place – Fernando Salazar of Fowler
  • 6th Place – Kellen Kappel of Limon

1st Place Match

  • Seth McFall (Fowler) 22-3, Sr. over Michael Romero (Swink) 12-5, Jr. (TF-1.5 3:14 (16-0))

3rd Place Match

  • Sergio Mendoza (Lamar) 4-5, So. over Diego Hernandez (Brush) 12-5, Fr. (Dec 9-2)

120

  • 1st Place – Erick Urbina of Brush
  • 2nd Place – Alec Holtorf of Yuma
  • 3rd Place – Jaime Vazquez of Lamar
  • 4th Place – Tate Krentz of County Line
  • 5th Place – Marcus Montes of Dumas High School
  • 6th Place – Elijah Baber of Lamar

1st Place Match

  • Erick Urbina (Brush) 10-5, Jr. over Alec Holtorf (Yuma) 16-6, Jr. (DQ)

3rd Place Match

  • Jaime Vazquez (Lamar) 9-7, Sr. over Tate Krentz (County Line) 11-7, So. (MD 9-0)

126

  • 1st Place – Ethan Andrade of Lamar
  • 2nd Place – Brendyn Nordyke of Holly
  • 3rd Place – Jaydon Castillo of Burlington
  • 4th Place – Matthew Frank of Merino
  • 5th Place – Tach Brewer of Crowley County
  • 6th Place – Michael Bargas of Dumas High School

1st Place Match

  • Ethan Andrade (Lamar) 21-2, Sr. over Brendyn Nordyke (Holly) 19-2, Sr. (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • Jaydon Castillo (Burlington) 10-5, Sr. over Matthew Frank (Merino) 11-9, Sr. (RULE)

132

  • 1st Place – Zane Rankin of Lamar
  • 2nd Place – Blaze Brophy of Yuma
  • 3rd Place – Austin Crum of Holly
  • 4th Place – Ky Bandy of Limon
  • 5th Place – Jonathon Burbank of County Line
  • 6th Place – Bryce Thomas of Brush

1st Place Match

  • Zane Rankin (Lamar) 18-6, So. over Blaze Brophy (Yuma) 18-5, So. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Austin Crum (Holly) 9-1, Sr. over Ky Bandy (Limon) 10-6, Fr. (MD 11-1)

138

  • 1st Place – Walker Kee of Lamar
  • 2nd Place – Aiden Michael of County Line
  • 3rd Place – Jesus Gonzalez of Lamar
  • 4th Place – Jesus Hernandez of Burlington
  • 5th Place – David Salazar of Fowler
  • 6th Place – Gilbert Pena of Dumas High School

1st Place Match

  • Walker Kee (Lamar) 15-3, Jr. over Aiden Michael (County Line) 16-3, So. (Fall 3:00)

3rd Place Match

  • Jesus Gonzalez (Lamar) 4-1, So. over Jesus Hernandez (Burlington) 9-7, Jr. (For.)

145

  • 1st Place – Oswaldo Nunez of Brush
  • 2nd Place – Tanner Howells of Crowley County
  • 3rd Place – Isaiah Baber of Lamar
  • 4th Place – Matthew Mendoza of Swink
  • 5th Place – Yahir Trejo of Yuma
  • 6th Place – Bradyn Tacha of Limon

1st Place Match

  • Oswaldo Nunez (Brush) 16-4, Sr. over Tanner Howells (Crowley County) 18-5, Jr. (Fall 3:28)

3rd Place Match

  • Isaiah Baber (Lamar) 18-7, Jr. over Matthew Mendoza (Swink) 9-6, So. (Fall 4:12)

152

  • 1st Place – Louis Aguilar of Burlington
  • 2nd Place – Jared Bauer of Crowley County
  • 3rd Place – Ethan Burns of Holly
  • 4th Place – Jose Serrano of Lamar
  • 5th Place – Jaden Harris of Crowley County
  • 6th Place – Kaleb Fisher of Swink

1st Place Match

  • Louis Aguilar (Burlington) 15-1, Sr. over Jared Bauer (Crowley County) 12-3, Sr. (Dec 10-6)

3rd Place Match

  • Ethan Burns (Holly) 17-4, Jr. over Jose Serrano (Lamar) 14-7, Jr. (TB-1 5-2)

160

  • 1st Place – Adam Schulz of Crowley County
  • 2nd Place – Trent Elliott of Merino
  • 3rd Place – Saul Luna of Lamar
  • 4th Place – Orin Carnes of Fowler
  • 5th Place – Zack Fowler of County Line
  • 6th Place – Alex Covarrubias of Yuma

1st Place Match

  • Adam Schulz (Crowley County) 16-2, So. over Trent Elliott (Merino) 17-3, So. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Saul Luna (Lamar) 14-6, Sr. over Orin Carnes (Fowler) 14-14, Jr. (For.)

170

  • 1st Place – Wyatt Pfau of Brush
  • 2nd Place – Jorge Valdez of Crowley County
  • 3rd Place – Grayden Flint of Holly
  • 4th Place – Braden Witzel of Burlington
  • 5th Place – Anthony Martinez of Lamar
  • 6th Place – Derek Miller of Lamar

1st Place Match

  • Wyatt Pfau (Brush) 20-2, Sr. over Jorge Valdez (Crowley County) 9-1, Sr. (Dec 7-0)

3rd Place Match

  • Grayden Flint (Holly) 14-4, Jr. over Braden Witzel (Burlington) 6-4, Sr. (Dec 3-0)

182

  • 1st Place – Nick Wellen of Brush
  • 2nd Place – Ross Gruenloh of Lamar
  • 3rd Place – Justin Wright of BACA County
  • 4th Place – Tarren McDonald of Yuma
  • 5th Place – Angel Medina of County Line
  • 6th Place – Chance Cannon of Limon

1st Place Match

  • Nick Wellen (Brush) 16-4, Jr. over Ross Gruenloh (Lamar) 5-3, So. (Fall 3:03)

3rd Place Match

  • Justin Wright (BACA County) 11-8, Fr. over Tarren McDonald (Yuma) 8-9, Sr. (Dec 7-5)

195

  • 1st Place – Dawson Worley of Cheyenne Wells
  • 2nd Place – Dawson Roesch of County Line
  • 3rd Place – Lane Walter of Crowley County
  • 4th Place – Pedro Gomez of Lamar
  • 5th Place – Thomas Mettlen of Brush
  • 6th Place – Jaime Sanchez of Dumas High School

1st Place Match

  • Dawson Worley (Cheyenne Wells) 14-2, Sr. over Dawson Roesch (County Line) 12-1, Sr. (Dec 1-0)

3rd Place Match

  • Lane Walter (Crowley County) 11-6, Sr. over Pedro Gomez (Lamar) 13-6, So. (Fall 1:30)

220

  • 1st Place – Jayce Bauer of County Line
  • 2nd Place – Karlo Sanchez of Dumas High School
  • 3rd Place – Alex Castaneda of Lamar
  • 4th Place – Jose Ruiz of Yuma
  • 5th Place – Manny Cedano of Dumas High School
  • 6th Place – Christian Quezada of Yuma

1st Place Match

  • Jayce Bauer (County Line) 15-0, Sr. over Karlo Sanchez (Dumas High School) 15-3, So. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Alex Castaneda (Lamar) 9-2, So. over Jose Ruiz (Yuma) 9-10, Fr. (Dec 11-4)

285

  • 1st Place – Sy Spitz of Lamar
  • 2nd Place – Chris Felan of Lamar
  • 3rd Place – Trent Gramm of Burlington
  • 4th Place – Chase Stolzenberger of County Line
  • 5th Place – Josue DeSantiago of Dumas High School
  • 6th Place – Lars Sims of Yuma

1st Place Match

  • Sy Spitz (Lamar) 19-2, Jr. over Chris Felan (Lamar) 2-1, Sr. (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Trent Gramm (Burlington) 15-2, Sr. over Chase Stolzenberger (County Line) 2-2, Fr. (Fall 0:36)
Nick Jurney
About Nick Jurney 100 Articles
Nick Jurney is a former wrestler and previously worked as a sports writer at the Pueblo Chieftain. He now works in marketing for Colorado State University in Fort Collins and helps run the Colorado Wrestling Network. You can follow him on Twitter @NVJurney.