RESULTS – Limon Tournament

TEAM SCORES

1. County Line 111.5
2. Burlington 101.5
3. Yuma 98.5
4. Rye 94.5
5. Crowley County 91.0
6. Swink 85.5
7. Trinidad 82.5
8. Akron 80.0
9. Sedgwick County-Fleming 79.5
10. Wiggins 68.0

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marco Martinez of Sedgwick County-Fleming
  • 2nd Place – Marc Barkdoll of Wiggins
  • 3rd Place – Zach Ruiz of Rye
  • 4th Place – John Smith of Yuma

1st Place Match

  • Marco Martinez (Sedgwick County-Fleming) 3-0, So. over Marc Barkdoll (Wiggins) 3-1, Sr. (Fall 3:23)

3rd Place Match

  • Zach Ruiz (Rye) 7-1, Jr. over John Smith (Yuma) 3-4, Fr. (Dec 7-3)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cole Miller of Rye
  • 2nd Place – Michael Romer of Swink
  • 3rd Place – Alberto Fethager of Trinidad
  • 4th Place – Isaiah Martinez of Sedgwick County-Fleming

1st Place Match

  • Cole Miller (Rye) 6-1, Fr. over Michael Romer (Swink) 6-2, Jr. (Fall 2:48)

3rd Place Match

  • Alberto Fethager (Trinidad) 6-2, So. over Isaiah Martinez (Sedgwick County-Fleming) 5-2, Jr. (Fall 0:39)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michael Atencio of Rye
  • 2nd Place – Bill Felthager of Trinidad
  • 3rd Place – Tate Krentz of County Line
  • 4th Place – Monte Pickering of Lyons

1st Place Match

  • Michael Atencio (Rye) 8-0, So. over Bill Felthager (Trinidad) 5-1, Sr. (TF-1.5 5:00 (16-0))

3rd Place Match

  • Tate Krentz (County Line) 5-3, So. over Monte Pickering (Lyons) 4-4, So. (Fall 3:07)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Adam Nolte of Swink
  • 2nd Place – Jaydon Castillo of Burlington
  • 3rd Place – Braden Smith of Yuma
  • 4th Place – Tach Brewer of Crowley County

1st Place Match

  • Adam Nolte (Swink) 7-1, . over Jaydon Castillo (Burlington) 3-1, Sr. (Fall 2:24)

3rd Place Match

  • Braden Smith (Yuma) 7-3, So. over Tach Brewer (Crowley County) 7-3, Fr. (For.)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brendyn Nordyke of Holly
  • 2nd Place – Blaze Brophy of Yuma
  • 3rd Place – Seth Dorrenbacher of Akron
  • 4th Place – Remington Peterson of Rye

1st Place Match

  • Brendyn Nordyke (Holly) 8-1, Sr. over Blaze Brophy (Yuma) 7-2, So. (MD 12-0)

3rd Place Match

  • Seth Dorrenbacher (Akron) 8-3, Sr. over Remington Peterson (Rye) 8-2, Fr. (Fall 0:00)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jade Cozart of Cheyenne Wells
  • 2nd Place – Zeke Buker of Kiowa
  • 3rd Place – Aiden Michael of County Line
  • 4th Place – Joey Ross of Yuma

1st Place Match

  • Jade Cozart (Cheyenne Wells) 6-1, Sr. over Zeke Buker (Kiowa) 6-2, Sr. (Fall 2:59)

3rd Place Match

  • Aiden Michael (County Line) 7-2, So. over Joey Ross (Yuma) 5-4, So. (Fall 1:31)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Colton Murray of Peyton
  • 2nd Place – David Gardner of Lyons
  • 3rd Place – Tanner Howells of Crowley County
  • 4th Place – Justin Traxler of Akron

1st Place Match

  • Colton Murray (Peyton) 7-0, Jr. over David Gardner (Lyons) 6-2, So. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Tanner Howells (Crowley County) 7-2, Jr. over Justin Traxler (Akron) 8-3, Sr. (Fall 0:00)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Louis Aguilar of Burlington
  • 2nd Place – Jared Bauer of Crowley County
  • 3rd Place – Eathan Burns of Holly
  • 4th Place – Jaden Harris of Crowley County

1st Place Match

  • Louis Aguilar (Burlington) 5-0, Sr. over Jared Bauer (Crowley County) 6-2, Sr. (MD 16-4)

3rd Place Match

  • Eathan Burns (Holly) 7-2, Jr. over Jaden Harris (Crowley County) 6-3, Jr. (Dec 1-0)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trent Elliott of Merino
  • 2nd Place – Adam Schulz of Crowley County
  • 3rd Place – Luis Chafino of Holyoke
  • 4th Place – Braden Witzel of Burlington

1st Place Match

  • Trent Elliott (Merino) 9-1, So. over Adam Schulz (Crowley County) 6-2, So. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Luis Chafino (Holyoke) 4-1, Jr. over Braden Witzel (Burlington) 4-2, Sr. (Dec 2-0)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Derrick Poss of Akron
  • 2nd Place – Grayden Flint of Holly
  • 3rd Place – A.J. Wilk of County Line
  • 4th Place – Zach Auchterlonie of Crowley County

1st Place Match

  • Derrick Poss (Akron) 8-0, Sr. over Grayden Flint (Holly) 6-2, Jr. (Fall 0:42)

3rd Place Match

  • A.J. Wilk (County Line) 4-1, Jr. over Zach Auchterlonie (Crowley County) 6-3, Jr. (Fall 0:59)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Fabian Lopez of Sedgwick County-Fleming
  • 2nd Place – Jesus Diaz of Trinidad
  • 3rd Place – Alex Hallock of Akron
  • 4th Place – Jaden Hansen of Yuma

1st Place Match

  • Fabian Lopez (Sedgwick County-Fleming) 5-0, So. over Jesus Diaz (Trinidad) 5-2, Sr. (Fall 3:50)

3rd Place Match

  • Alex Hallock (Akron) 9-2, Sr. over Jaden Hansen (Yuma) 3-4, Sr. (Fall 2:54)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dawson Roesch of County Line
  • 2nd Place – Karson Bean of Lyons
  • 3rd Place – Lane Walter of Crowley County
  • 4th Place – Cyrus Green of Rawlins County

1st Place Match

  • Dawson Roesch (County Line) 5-0, Sr. over Karson Bean (Lyons) 5-1, Jr. (Dec 12-8)

3rd Place Match

  • Lane Walter (Crowley County) 4-2, Sr. over Cyrus Green (Rawlins County) 3-2, So. (Dec 6-3)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jayce Bauer of County Line
  • 2nd Place – Devon Harshman of Wiggins
  • 3rd Place – Dawson Worley of Cheyenne Wells
  • 4th Place – Brandon Clark of Hanover

1st Place Match

  • Jayce Bauer (County Line) 7-0, Sr. over Devon Harshman (Wiggins) 2-1, Jr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Dawson Worley (Cheyenne Wells) 7-2, Sr. over Brandon Clark (Hanover) 4-2, Sr. (Fall 0:00)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trent Gramm of Burlington
  • 2nd Place – Isaac Mantey of Burlington
  • 3rd Place – Bano Villareal of Wiggins
  • 4th Place – Lars Sims of Yuma

1st Place Match

  • Trent Gramm (Burlington) 4-0, Sr. over Isaac Mantey (Burlington) 4-3, So. (Fall 0:43)

3rd Place Match

  • Bano Villareal (Wiggins) 3-1, Sr. over Lars Sims (Yuma) 4-4, Fr. (Fall 2:30)

 

Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 38 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.