RESULTS: Mike Stanley Invitational

Held 12/01 at Fairview High School in Boulder

Team Results

1 Horizon 143.0
2 Fort Collins 137.5
3 Fairview 129.0
4 Longmont 103.5
5 Boulder 95.5
6 Lyons 90.0
7 Mitchell 81.0
8 Evergreen 79.0
9 Silver Creek 76.5
10 Far Northeast 72.5
11 Arvada 69.0
12 Palmer 66.0
13 Vista Peak 55.0
14 Hinkley 50.0
15 Monarch 46.0
15 Mountain View 46.0
17 Aurora Central 37.5
18 Palmer Ridge 28.0
19 Riverdale Ridge 23.5
20 George Washington 22.0
21 Denver South 20.0
22 Estes Park 16.5
23 Littleton 15.0
24 Denver West 11.0
25 Gateway 0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Logan Novara of Longmont
  • 2nd Place – Ricko Buell of Horizon
  • 3rd Place – Joey Airola of Boulder
  • 4th Place – Bohdan Salcido of Fort Collins

1st Place Match

  • Logan Novara (Longmont) 3-0, So. over Ricko Buell (Horizon) 1-1, Fr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Joey Airola (Boulder) 3-1, Fr. over Bohdan Salcido (Fort Collins) 3-2, So. (TF-1.5 4:00 (17-1))

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alec Beltran of Horizon
  • 2nd Place – Kaleb Oliver of Boulder
  • 3rd Place – Elijah Kitchen of Estes Park
  • 4th Place – Garrett Loose of Fort Collins

1st Place Match

  • Alec Beltran (Horizon) 4-0, Jr. over Kaleb Oliver (Boulder) 3-1, Fr. (Dec 12-7)

3rd Place Match

  • Elijah Kitchen (Estes Park) 5-1, So. over Garrett Loose (Fort Collins) 4-2, So. (OTHR1)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Malachi Contreras of Mountain View
  • 2nd Place – Richard Ortiz of Mitchell
  • 3rd Place – Drake Kiefer of Riverdale Ridge
  • 4th Place – Jayden Lathan of Arvada

1st Place Match

  • Malachi Contreras (Mountain View) 3-0, Jr. over Richard Ortiz (Mitchell) 3-1, So. (Fall 1:21)

3rd Place Match

  • Drake Kiefer (Riverdale Ridge) 5-1, So. over Jayden Lathan (Arvada) 4-2, Fr. (OTHR1)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Oran Huff of Lyons
  • 2nd Place – John Nicholas of Longmont
  • 3rd Place – Travis Guzman of Horizon
  • 4th Place – Billy Newkirk of Evergreen

1st Place Match

  • Oran Huff (Lyons) 3-0, So. over John Nicholas (Longmont) 2-1, Jr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Travis Guzman (Horizon) 4-1, So. over Billy Newkirk (Evergreen) 3-2, Jr. (Fall 2:23)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jonny Uhlig of Fairview
  • 2nd Place – Michael Barone of Longmont
  • 3rd Place – Cole Carlucci of Monarch
  • 4th Place – Jonah Duarte of Horizon

1st Place Match

  • Jonny Uhlig (Fairview) 4-0, Fr. over Michael Barone (Longmont) 3-1, Jr. (Fall 1:41)

3rd Place Match

  • Cole Carlucci (Monarch) 4-1, Fr. over Jonah Duarte (Horizon) 4-2, Sr. (Dec 7-5)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Max Fredricksmeyer of Monarch
  • 2nd Place – Nicolas Alvarez of Palmer
  • 3rd Place – Maximus Brabson of Fort Collins
  • 4th Place – Caden Tweedle of Silver Creek

1st Place Match

  • Max Fredricksmeyer (Monarch) 4-0, Jr. over Nicolas Alvarez (Palmer) 3-1, Sr. (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • Maximus Brabson (Fort Collins) 4-1, Jr. over Caden Tweedle (Silver Creek) 3-2, Fr. (Fall 1:17)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joe Connor of Fort Collins
  • 2nd Place – David Gardner of Lyons
  • 3rd Place – Werals Niyongabo of Aurora Central
  • 4th Place – Jacob Loomis of Horizon

1st Place Match

  • Joe Connor (Fort Collins) 4-0, So. over David Gardner (Lyons) 3-1, So. (SV-1 9-7)

3rd Place Match

  • Werals Niyongabo (Aurora Central) 5-1, Sr. over Jacob Loomis (Horizon) 3-2, Jr. (Dec 6-2)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brock Grandberg of Fairview
  • 2nd Place – Hudson Cropp of Fort Collins
  • 3rd Place – Ethan Davis of Evergreen
  • 4th Place – Dominik Wheeler of Silver Creek

1st Place Match

  • Brock Grandberg (Fairview) 3-0, Sr. over Hudson Cropp (Fort Collins) 3-1, Jr. (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Ethan Davis (Evergreen) 4-1, Sr. over Dominik Wheeler (Silver Creek) 3-2, . (Fall 1:27)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brayden Engelking of Longmont
  • 2nd Place – Cole Fuller of Palmer Ridge
  • 3rd Place – Luis Garcia of George Washington
  • 4th Place – Ali Eldiery of Fort Collins

1st Place Match

  • Brayden Engelking (Longmont) 4-0, Jr. over Cole Fuller (Palmer Ridge) 3-1, . (Fall 0:48)

3rd Place Match

  • Luis Garcia (George Washington) 4-1, Sr. over Ali Eldiery (Fort Collins) 3-2, Sr. (Fall 1:37)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dillion Lucas of Horizon
  • 2nd Place – Lex Minnear of Fairview
  • 3rd Place – Emery Bemis of Hinkley
  • 4th Place – Adam Escobedo of Far Northeast

1st Place Match

  • Dillion Lucas (Horizon) 3-0, Sr. over Lex Minnear (Fairview) 2-1, Sr. (Fall 2:33)

3rd Place Match

  • Emery Bemis (Hinkley) 4-2, Jr. over Adam Escobedo (Far Northeast) 4-2, Sr. (Dec 6-2)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Soren Robinson of Fairview
  • 2nd Place – Isaac Renas of Vista Peak
  • 3rd Place – Emo Vega of Palmer
  • 4th Place – Aaron Coats of Hinkley

1st Place Match

  • Soren Robinson (Fairview) 3-0, Sr. over Isaac Renas (Vista Peak) 2-1, Jr. (Fall 5:45)

3rd Place Match

  • Emo Vega (Palmer) 3-1, So. over Aaron Coats (Hinkley) 4-2, Sr. (Dec 5-2)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Karson Bean of Lyons
  • 2nd Place – Eduardo Arreguin-Almanza of Mitchell
  • 3rd Place – Manny Arellano of Boulder
  • 4th Place – Trey Padilla of Horizon

1st Place Match

  • Karson Bean (Lyons) 3-0, Jr. over Eduardo Arreguin-Almanza (Mitchell) 2-1, Sr. (Fall 2:37)

3rd Place Match

  • Manny Arellano (Boulder) 4-1, Jr. over Trey Padilla (Horizon) 3-2, So. (Fall 0:31)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Payton Miles of Mitchell
  • 2nd Place – Skylar Owens-Hailey of Palmer
  • 3rd Place – Trevor Uriarte of Far Northeast
  • 4th Place – Max Ruiz of Silver Creek

1st Place Match

  • Payton Miles (Mitchell) 4-0, Sr. over Skylar Owens-Hailey (Palmer) 3-1, Jr. (Fall 1:09)

3rd Place Match

  • Trevor Uriarte (Far Northeast) 4-1, Sr. over Max Ruiz (Silver Creek) 4-2, Sr. (Fall 0:00)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jason Reyes of Far Northeast
  • 2nd Place – Martin Renteria of Hinkley
  • 3rd Place – Zach Sullivan of Arvada
  • 4th Place – Joenathan Fountain of Aurora Central

1st Place Match

  • Jason Reyes (Far Northeast) 3-0, Sr. over Martin Renteria (Hinkley) 3-2, So. (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Zach Sullivan (Arvada) 3-1, Jr. over Joenathan Fountain (Aurora Central) 4-2, Sr. (Fall 4:48)
Nick Jurney
About Nick Jurney 100 Articles
Nick Jurney is a former wrestler and previously worked as a sports writer at the Pueblo Chieftain. He now works in marketing for Colorado State University in Fort Collins and helps run the Colorado Wrestling Network. You can follow him on Twitter @NVJurney.