Results: Mullen Invitational

Team Scores
1 Grandview 171.5
2 Columbine 167.0
3 Mullen 133.0
4 Jefferson 113.0
5 Alameda International 112.5
6 University 100.0
7 Pomona 81.0
8 Bear Creek 34.0
9 Mullen JV 21.5
10 Lotus 7.5

Individual Results

106

  • 1st Place – Maximus Gonzales of Mullen
  • 2nd Place – Marlon Garner of Grandview
  • 3rd Place – Nick Meesey of University
  • 4th Place – Josiah Lynn of Columbine

Round 1

  • Maximus Gonzales (Mullen) 13-6, Fr. over Marlon Garner (Grandview) 2-1, So. (MD 11-3)
  • Nick Meesey (University) 8-7, Fr. over Josiah Lynn (Columbine) 1-13, Fr. (Fall 1:03)

Round 2

  • Maximus Gonzales (Mullen) 13-6, Fr. over Josiah Lynn (Columbine) 1-13, Fr. (Fall 1:27)
  • Marlon Garner (Grandview) 2-1, So. over Nick Meesey (University) 8-7, Fr. (Fall 4:53)

Round 3

  • Maximus Gonzales (Mullen) 13-6, Fr. over Nick Meesey (University) 8-7, Fr. (Fall 1:57)
  • Marlon Garner (Grandview) 2-1, So. over Josiah Lynn (Columbine) 1-13, Fr. (Fall 3:01)

113

  • 1st Place – Giovanni Madrid of Bear Creek
  • 2nd Place – Henry Huynh of Alameda International
  • 3rd Place – Blake Machock of Mullen
  • 4th Place – Corbin Keller of Grandview

1st Place Match

  • Giovanni Madrid (Bear Creek) 4-5, Fr. over Henry Huynh (Alameda International) 8-6, So. (Dec 17-11)

3rd Place Match

  • Blake Machock (Mullen) 3-1, So. over Corbin Keller (Grandview) 7-3, Jr. (Dec 4-2)

120

  • 1st Place – Cruz Ortega of Jefferson
  • 2nd Place – Sonny Quintana of Grandview
  • 3rd Place – Mark Troni of Mullen
  • 4th Place – Sebastian Socorso of Grandview

1st Place Match

  • Cruz Ortega (Jefferson) 8-6, Jr. over Sonny Quintana (Grandview) 12-3, Fr. (MD 14-5)

3rd Place Match

  • Mark Troni (Mullen) 15-7, Fr. over Sebastian Socorso (Grandview) 13-3, So. (Fall 3:38)

126

  • 1st Place – Jose Campos of Jefferson
  • 2nd Place – Andrew Sarro of Grandview
  • 3rd Place – Aaron Z Gonzales of Mullen
  • 4th Place – Kenny Perez of Pomona

1st Place Match

  • Jose Campos (Jefferson) 15-6, Fr. over Andrew Sarro (Grandview) 11-3, Fr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Aaron Z Gonzales (Mullen) 12-10, Sr. over Kenny Perez (Pomona) 6-3, Fr. (Dec 5-2)

132

  • 1st Place – Damian Oden of Grandview
  • 2nd Place – Colby Ellison of Columbine
  • 3rd Place – Nicholas Evans of Pomona
  • 4th Place – Nick Machock of Mullen

1st Place Match

  • Damian Oden (Grandview) 8-2, Sr. over Colby Ellison (Columbine) 12-12, Jr. (TF-1.5 2:44 (18-2))

3rd Place Match

  • Nicholas Evans (Pomona) 10-5, So. over Nick Machock (Mullen) 8-11, Sr. (Dec 8-4)

138

  • 1st Place – Ray Martinez of Alameda International
  • 2nd Place – Brandon Phagan of Columbine
  • 3rd Place – Cameron Johnson of Jefferson
  • 4th Place – Damien Lucero of Pomona

1st Place Match

  • Ray Martinez (Alameda International) 17-7, Jr. over Brandon Phagan (Columbine) 11-13, So. (Fall 5:30)

3rd Place Match

  • Cameron Johnson (Jefferson) 8-7, Jr. over Damien Lucero (Pomona) 7-5, Sr. (Fall 2:11)

145

  • 1st Place – John Sumner of Mullen
  • 2nd Place – Joel Martinez of University
  • 3rd Place – Cade Mitchek of Columbine
  • 4th Place – Diego Anaya of Pomona

1st Place Match

  • John Sumner (Mullen) 21-4, Jr. over Joel Martinez (University) 9-7, Jr. (Fall 2:32)

3rd Place Match

  • Cade Mitchek (Columbine) 11-9, Fr. over Diego Anaya (Pomona) 8-4, So. (MD 11-3)

152

  • 1st Place – Dane Abeyta of Grandview
  • 2nd Place – Samuel Custer of University
  • 3rd Place – Cole Nading of Mullen
  • 4th Place – Josh Anderson of University

1st Place Match

  • Dane Abeyta (Grandview) 16-1, Jr. over Samuel Custer (University) 13-5, Jr. (Fall 1:21)

3rd Place Match

  • Cole Nading (Mullen) 10-5, Jr. over Josh Anderson (University) 4-4, Sr. (Fall 6:59)

160

  • 1st Place – Alberto Zelaya of Jefferson
  • 2nd Place – Ashenafi Cunningham of Columbine
  • 3rd Place – Tyler Moore of Pomona
  • 4th Place – Luis Vargas of Alameda International

1st Place Match

  • Alberto Zelaya (Jefferson) 15-4, So. over Ashenafi Cunningham (Columbine) 11-5, Jr. (Dec 7-5)

3rd Place Match

  • Tyler Moore (Pomona) 7-5, Fr. over Luis Vargas (Alameda International) 13-9, Sr. (Dec 12-7)

170

  • 1st Place – Jack Forbes of Columbine
  • 2nd Place – Caden Measner of University
  • 3rd Place – Randy Duran of Jefferson
  • 4th Place – Zach Long of Grandview

1st Place Match

  • Jack Forbes (Columbine) 22-3, So. over Caden Measner (University) 8-4, So. (MD 15-2)

3rd Place Match

  • Randy Duran (Jefferson) 18-5, Jr. over Zach Long (Grandview) 3-3, Sr. (Fall 3:35)

182

  • 1st Place – Jakob Christiansen-Holloway of Alameda International
  • 2nd Place – Talon Miller of Columbine
  • 3rd Place – Adnex Bumba of Jefferson
  • 4th Place – Joseph Trujillo of Mullen JV

Round 1

  • Jakob Christiansen-Holloway (Alameda International) 19-4, Jr. over Joseph Trujillo (Mullen JV) 2-3, Fr. (Fall 1:56)
  • Talon Miller (Columbine) 10-10, Jr. over Adnex Bumba (Jefferson) 10-10, So. (Dec 13-8)

Round 2

  • Jakob Christiansen-Holloway (Alameda International) 19-4, Jr. over Talon Miller (Columbine) 10-10, Jr. (Fall 1:06)
  • Adnex Bumba (Jefferson) 10-10, So. over Joseph Trujillo (Mullen JV) 2-3, Fr. (Fall 1:36)

Round 3

  • Jakob Christiansen-Holloway (Alameda International) 19-4, Jr. over Adnex Bumba (Jefferson) 10-10, So. (Fall 1:11)
  • Talon Miller (Columbine) 10-10, Jr. over Joseph Trujillo (Mullen JV) 2-3, Fr. (Fall 0:11)

195

  • 1st Place – Ed Delva of Columbine
  • 2nd Place – Ricky Martinez of Grandview
  • 3rd Place – Josh Linville of Alameda International
  • 4th Place – Cullen Martinez of Mullen JV

1st Place Match

  • Ed Delva (Columbine) 16-4, Sr. over Ricky Martinez (Grandview) 3-1, Jr. (Fall 1:15)

3rd Place Match

  • Josh Linville (Alameda International) 10-5, So. over Cullen Martinez (Mullen JV) 4-2, Fr. (Fall 2:28)

220

  • 1st Place – Owen Robertson of Pomona
  • 2nd Place – Ethan Ha of Grandview
  • 3rd Place – Ezra Taranto-Chacon of Columbine
  • 4th Place – Dion Fuentes of Mullen

1st Place Match

  • Owen Robertson (Pomona) 7-2, So. over Ethan Ha (Grandview) 11-1, Jr. (Fall 4:42)

3rd Place Match

  • Ezra Taranto-Chacon (Columbine) 17-6, So. over Dion Fuentes (Mullen) 7-5, Fr. (Fall 1:59)

285

  • 1st Place – Emanuel Munoz-Alcala of University
  • 2nd Place – Zach Schraeder of Columbine
  • 3rd Place – Carlos Flores of Alameda International
  • 4th Place – Angelo Damian of Mullen

1st Place Match

  • Emanuel Munoz-Alcala (University) 14-2, Jr. over Zach Schraeder (Columbine) 19-4, So. (Fall 3:19)

3rd Place Match

  • Carlos Flores (Alameda International) 20-5, Jr. over Angelo Damian (Mullen) 19-5, Sr. (Dec 5-2)
Nick Jurney
About Nick Jurney 100 Articles
Nick Jurney is a former wrestler and previously worked as a sports writer at the Pueblo Chieftain. He now works in marketing for Colorado State University in Fort Collins and helps run the Colorado Wrestling Network. You can follow him on Twitter @NVJurney.