State Wrestling 2020: 2A/3A Placing Matches

Severance's Colby Runner (right) became the first placer in school history with a sixth-place finish at 3A 182 pounds

After three fierce days of wrestling, four placewinners in each weight class have found their place on the podium. All that remains is to crown the champions on Saturday night.

Here are the results from the 2A and 3A placing matches along with team scores as we enter the finals.

2A Team Scores
1 Wray 149.5
2 Rocky Ford 119.5
3 Cedaredge 98.0
4 Highland 95.5
5 Centauri 85.0
5 John Mall 85.0
7 Lyons 74.5
8 Paonia 68.0
9 Buena Vista 67.0
10 Hotchkiss 62.0
11 Crowley County 53.5
12 Wiggins 52.0
13 Sedgwick/Fleming 45.5
14 Byers 43.0
14 Trinidad 43.0
16 Peyton 40.0
16 Yuma 40.0
18 Meeker 39.5
19 Hayden 36.5
20 County Line 36.0

106-2A

  • 3rd Place Match – Chris Hutchings (Buena Vista) 33-7 won by fall over Jarret Sinks (Norwood) 34-11 (Fall 2:46)
  • 5th Place Match – Trae Kennedy (Meeker) 34-13 won by decision over Malachi Gallegos (Del Norte) 40-10 (Dec 8-2)

113-2A

  • 3rd Place Match – Daniel Apodaca (Dolores Huerta) 39-7 won by decision over Miguel Sanchez (John Mall) 32-10 (Dec 8-4)
  • 5th Place Match – Dillon Buford (Crowley County) 37-10 won by fall over Marco Martinez (Sedgwick/Fleming) 36-5 (Fall 2:43)

120-2A

  • 3rd Place Match – Dale VanMatre (John Mall) 33-14 won by decision over Cole Rockwell (Wray) 28-9 (Dec 11-6)
  • 5th Place Match – Logan Lewis (Highland) 19-5 won by decision over Issac Hutchings (Buena Vista) 29-12 (Dec 5-3)

126-2A

  • 3rd Place Match – Dante Chiricingo (Highland) 34-7 won by fall over Joe Zamora (Rocky Ford) 31-10 (Fall 3:39)
  • 5th Place Match – Hayden Burr (Sedgwick/Fleming) 41-8 won by decision over Cole Miller (Rye) 39-7 (Dec 4-2)

132-2A

  • 3rd Place Match – Eyan Chavez (Centauri) 43-4 won by decision over Lucas Hefner (Highland) 37-6 (Dec 4-0)
  • 5th Place Match – Sean Dale (Cedaredge) 37-6 won by decision over Chris McKenna (John Mall) 29-14 (Dec 3-2)

138-2A

  • 3rd Place Match – Zach Tittle (Highland) 34-8 won by decision over Santino Mendoza (Rocky Ford) 32-7 (Dec 7-2)
  • 5th Place Match – Tach Brewer (Crowley County) 37-10 won by decision over Reagan Todd (Paonia) 31-17 (Dec 1-0)

145-2A

  • 3rd Place Match – Jordan Martin (Centauri) 31-16 won by fall over Michael Gutierrez (Burlington) 35-15 (Fall 0:59)
  • 5th Place Match – JD Miller (Hotchkiss) 39-10 won by decision over Adrian Nieto (Cedaredge) 33-16 (Dec 7-0)

152-2A

  • 3rd Place Match – Hector Flores (Highland) 30-9 won by decision over Traycer Hall (Hotchkiss) 43-8 (Dec 3-1)
  • 5th Place Match – Anthony Aldretti (John Mall) 31-11 won by decision over Kody Logan (Soroco) 39-8 (Dec 11-7)

160-2A

  • 3rd Place Match – Emmanuel Huerta (Wray) 44-6 won by tech fall over Tytus Coombs (Rangely) 22-5 (TF-1.5 4:46 (22-6))
  • 5th Place Match – Jadon Baldonado (Rocky Ford) 40-9 won by decision over Matthew Mendoza (Swink) 38-12 (Dec 7-6)

170-2A

  • 3rd Place Match – Jace Peebles (Hotchkiss) 35-7 won by fall over Grayden Flint (Holly) 37-11 (Fall 1:46)
  • 5th Place Match – Gavin Brown (Akron) 25-13 won by fall over Byron Shawcroft (Centauri) 37-17 (Fall 4:42)

182-2A

  • 3rd Place Match – Jaime Ibarra (County Line) 34-3 won by decision over Devon Harshman (Wiggins) 34-13 (Dec 4-3)
  • 5th Place Match – Cayden Lynch (Yuma) 31-18 won by major decision over Justin Mattison (Hotchkiss) 27-16 (MD 13-2)

195-2A

  • 3rd Place Match – Lukas Carpenter (Wiggins) 27-12 won by major decision over David Lopez (Cedaredge) 24-15 (MD 12-0)
  • 5th Place Match – Carson Berghuis (Wray) 16-7 won by injury default over Anthony Miller (Paonia) 39-10 (Inj. 0:00)

220-2A

  • 3rd Place Match – Xavier Livesay (Akron) 12-4 won by fall over Jacob Armijo (Trinidad) 20-5 (Fall 4:06)
  • 5th Place Match – JJ Horn (Fowler) 28-6 won by fall over Taite Johnson (County Line) 27-16 (Fall 0:59)

285-2A

  • 3rd Place Match – Chance Wiening (Trinidad) 19-4 won by decision over Justin McCormick (Stratton) 24-9 (Dec 2-0)
  • 5th Place Match – Laith Ibrihim (Wiggins) 38-12 won by fall over Isaac Mantey (Burlington) 30-15 (Fall 2:06)

3A Team Scores
1 Eaton 99.5
2 Jefferson 97.0
3 Pagosa Springs 95.5
3 Valley 95.5
5 Alamosa 91.0
6 Berthoud 71.5
7 Weld Central 68.5
8 Bennett 68.0
9 Eagle Valley 67.0
10 La Junta 64.0
11 Lamar 63.0
12 Woodland Park 60.0
13 Platte Valley 52.0
14 Mullen 44.0
15 Fort Morgan 42.0
16 Moffat County 38.0
17 Skyview 34.0
18 Sterling 33.5
19 Florence 33.0
20 James Irwin 32.0

106-3A

  • 3rd Place Match – Will Moneypenny (Berthoud) 32-13 won by decision over Kaden Hixson (Moffat County) 42-6 (Dec 12-7)
  • 5th Place Match – Javan Valdez (Valley) 24-10 won by fall over Kyler Liddell (Alamosa) 39-14 (Fall 0:43)

113-3A

  • 3rd Place Match – Ezra Herrera (Skyview) 44-6 won by decision over Alex Castaneda (Eaton) 42-8 (Dec 6-1)
  • 5th Place Match – Casteus Combs (Sterling) 41-9 won by major decision over Caden Call (Moffat County) 33-13 (MD 9-0)

120-3A

  • 3rd Place Match – Erik Wyman (Pagosa Springs) 45-6 won by major decision over Nadim Kargar (Skyview) 38-8 (MD 11-3)
  • 5th Place Match – Jonathan Malovich (Platte Valley) 44-10 won by decision over Noah Linares (Mullen) 26-10 (Dec 3-1)

126-3A

  • 3rd Place Match – Jimmy Ramirez III (Jefferson) 33-3 won by fall over Dalton Williams (Berthoud) 27-13 (Fall 0:42)
  • 5th Place Match – Mark Troni (Mullen) 34-13 won by major decision over Matthew Villarreal (Weld Central) 20-19 (MD 8-0)

132-3A

  • 3rd Place Match – Colton Liddell (Alamosa) 40-8 won by decision over Noah Damian (Valley) 22-3 (Dec 6-1)
  • 5th Place Match – Colton Williams (Berthoud) 25-12 won by decision over Spencer Mader (Steamboat Springs) 33-11 (Dec 13-6)

138-3A

  • 3rd Place Match – Dylan Tressler (Pagosa Springs) 36-4 won by fall over Colton Simonis (Woodland Park) 15-6 (Fall 1:37)
  • 5th Place Match – Josh Thornton (Florence) 34-15 won by decision over Eddie Lemos (Res. Christian) 32-10 (Dec 5-2)

145-3A

  • 3rd Place Match – Brae Bergdolt (Pagosa Springs) 45-3 won by decision over Cael Langford (Fort Morgan) 37-11 (Dec 5-1)
  • 5th Place Match – Zach Brown (Valley) 35-7 won by major decision over Isaiah Baber (Lamar) 37-12 (MD 17-7)

152-3A

  • 3rd Place Match – John Sumner (Mullen) 45-5 won by fall over Joe Jordan (Bennett) 41-9 (Fall 4:45)
  • 5th Place Match – Brock Leypoldt (Berthoud) 31-10 won by decision over Brent Gray (Olathe) 40-16 (Dec 4-3)

160-3A

  • 3rd Place Match – Cael Jordan (Eaton) 39-10 won by decision over Josh Yancey (Platte Valley) 36-10 (Dec 8-7)
  • 5th Place Match – Kyle Conlon (Berthoud) 30-11 won by fall over Jose Serrano (Lamar) 38-15 (Fall 2:36)

170-3A

  • 3rd Place Match – Hunter Branson (Holy Family) 30-3 won by fall over Hunter Smith (Alamosa) 44-8 (Fall 0:51)
  • 5th Place Match – Brendan Carroll (Classical Academy) 23-11 won by decision over Morgan Tribbett (Eaton) 37-14 (Dec 13-9)

182-3A

  • 3rd Place Match – Amos Wilson (Glenwood Springs) 40-5 won by decision over Braden Baumgartner (Weld Central) 41-7 (Dec 9-5)
  • 5th Place Match – Jake Hustoles (James Irwin) 39-4 won by decision over COLBY RUNNER (Severance) 29-12 (Dec 5-1)

195-3A

  • 3rd Place Match – Mitchell Peabody (La Junta) 32-6 won by fall over Austin Trujillo (Alamosa) 49-10 (Fall 2:08)
  • 5th Place Match – John Slowey (Steamboat Springs) 41-11 won by decision over Logan Bean (Eaton) 28-19 (Dec 10-3)

220-3A

  • 3rd Place Match – Jimmy Hustoles (James Irwin) 44-4 won by decision over Benny Austin Gonzales (La Junta) 16-7 (Dec 3-1)
  • 5th Place Match – Drew Book (Sterling) 37-6 won by decision over Skyler Hill (Pagosa Springs) 36-10 (Dec 6-2)

285-3A

  • 3rd Place Match – Sy Spitz (Lamar) 25-5 won by fall over Ernesto Lopez (Basalt) 33-5 (Fall 0:18)
  • 5th Place Match – Carlos Flores (Alameda) 30-7 won by fall over Hayden Grice (Grand Valley) 33-14 (Fall 4:04)
Nick Jurney
About Nick Jurney 141 Articles
Nick Jurney is a former wrestler and previously worked as a sports writer at the Pueblo Chieftain. He now works in marketing for Colorado State University in Fort Collins and helps run the Colorado Wrestling Network. You can follow him on Twitter @NVJurney.